Media Appearances / Interview for HN Magazine (in Slovak)

20220104_162010
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Autorka Katarína Urban Richterová: Československo nebolo v studenej vojne len bábkou

Autor: Iveta Grznárová

  • So svojou sériou podcastov o studenej vojne získala v konkurencii BBC či Financial Times prestížne európske ocenenie.
  • S Katarínou Urban Richterovou sme sa rozprávali o najpromiskuitnejšom špiónovi toho obdobia, o odpočúvaní ako najmocnejšej zbrani či o telefonáte so spisovateľom Frederickom Forsythom.
  • No aj o tom, ako môže súvisieť štrikovanie so špionážou.
  • Prečítajte si článok publikovaný v HN magazíne, ktorý vychádza každý piatok ako príloha k Hospodárskym novinám.

Ste čerstvou držiteľkou prestížneho európskeho ocenenia Lovie Awards za sériu podcastov o studenej vojne. Dostali už nejakí Slováci túto cenu?

​Myslím, že nie. Ide o mladšiu sestru Webby Awards, ktoré sú ocenením toho najlepšieho na svetovom internete. Lovie Awards, ktoré existujú jedenásty rok, sú zamerané výlučne na Európu. Získala som striebornú cenu v kategórii podcastov, v sekcii Veda a vzdelávanie, zlatá sa neudeľovala, bronzovú získalo BBC Sounds, na shorliste boli Financial Times.

Ako porota odôvodnila, že vybrali práve váš podcast?

To neviem. Povedali nám, že konkurencia bola tento rok silná, okolo tisíc súťažných prác z vyše 30 krajín a že je to veľká pocta. Pre koronu bolo len online odovzdávanie cien. Dostali sme možnosť natočiť ďakovnú reč, ktorá mala obsahovať presne sedem slov! Nikdy mi netrvalo tak dlho napísať sedem slov (smiech). Dostali sme aj sošku. Bolo to milé a veľké zadosťučinenie. Nejde o projekty, ktoré náhodne vystrelia, všetci zúčastnení na nich dlho pracujú, u mňa to bol rok.

Vaša séria nesie názov The Secret Struggle for Cold War Dominance, v preklade Tajný boj o navládu počas studenej vojny, a inšpirácia k nej vyšla od vašej sestry. Ako to presne bolo?

Moja sestra Daniela Richterová momentálne prednáša bezpečnostné štúdie na britskej univerzite King‘s College London, v rámci ktorých sa venuje tajným operáciám, spravodajským agentúram, terorizmu a podobne. Veľmi často, aj počas písania svojej doktorandskej práce, chodila na rôzne zaujímavé stretnutia a do archívov, kde sa jej podarilo nájsť fascinujúce informácie. Potom z toho napísala akademickú štúdiu, do ktorej sa však často nepodarilo dostať mnohé šťavnaté príbehy, prípadne príbehy o získavaní tých príbehov. Hovorila som si, že raz to musím spracovať.

… článok pokračuje na: https://style.hnonline.sk/osobnosti/18960723-autorka-katarina-urban-richterova-ceskoslovensko-nebolo-v-studenej-vojne-len-babkou

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email

Related posts you might be interested in

Other projects

Finalist at the National Journalism Prize

In 2023 Katarina was named finalist at the National Journalism Prize for her podcast “a Pinch of Saffron” on the Muslim community living in Slovakia.

Noví Susedia

7: Známe mená a neznáme príbehy

V poslednej epizóde podcastu Noví Susedia pokračujeme v príbehoch ukrajinských celebrít. Viditeľných a veľmi známych, ale aj tých schovaných za ich objavy. Kde by ste ich hľadali? Skrývajú sa

Close Menu